Rubriky
Zprávy

O placentě a jejím využití po porodu diskutovala v pořadu Sama doma Iveta Minaříková

Placenta a její využití po porodu miminka byla jedním z témat divácky oblíbeného pořadu České televize Sama doma. Hostem pořadu byla vedoucí projektu amniových membrán Mgr. Iveta Minaříková, která stojí za vývojem biologických náplastí AMNIODERM®.

Ukazuje se totiž, že placenta a zejména pak její vnitřní obal, má díky cytokinům a růstovým faktorům vynikající schopnost podporovat hojení a uzavírání či zacelování ran. Využívá se proto v oftalmologii ale také například v chirurgii, kde dokáže zejména u diabetických pacientů pomoci ukončit trápení s ránou, která se dlouho nehojí. Bohužel většina perinatálních tkání včetně placenty, končí většinou jako biologický odpad.

Co je vlastně placenta, k čemu je dobrá, jaké má funkce a hlavně jaké může být její následné využití i po porodu? Podívejte se na celou pasáž, věnovanou využití placenty.

Součástí pořadu byl také chat (online diskuse) s diváky, kteří mohli pokládat své dotazy. Jedna skupina otázek se týkala toho, jak je možné placentu po porodu využít, zda jsou vhodné různé koktejly, tabletky apod. Druhá skupina se pak zaměřovala na využití všech perinatálních tkání a uchování pupečníkové krve nebo tkáně pupečníku. Pokud vás zajímají všechny otázky a odpovědi, podívejte se na archiv celého chatu s Ivetou Minaříkovou.

 

Rubriky
Média

Radioporadna: V léčbě jakých onemocnění se využívá pupečníková krev a placenta?

O léčbě nehojících se ran, regenerativní medicíně a perinatálních tkáních hovořila v radioporadně Českého rozhlasu Mgr. Iveta Minaříková.


Celou radioporadnu s Mgr. Ivetou Minaříkovou si můžete poslechnout v audioarchivu Českého rozhlasu:


Rubriky
Inovace Média

V Brně vyrábí léky z „odpadních“ buněk

Chronickou ránu, kterou pacient marně léčil rok a půl, zahojil přípravek z brněnského Národního centra tkání a buněk po třech týdnech. Stalo se tak díky využití speciálně upravené tkáňe placenty, přípravek Amnioderm přitom vypadá v podstatě jako náplast. „Lékař ji sterilně aplikuje, provlhčí a poté ováže. Je to jednoduché a efektivní,“ popisuje vedoucí projektu Iveta Minaříková a vedoucí výzkumu Zdeněk Kořístek dodává: „Amatérské využití ale není z legislativního hlediska možné. Stále jde o biologický materiál, byť upravený.“

Celý rozhovor si můžete přečíst v elektronickém vydání deníku E15.