Rubriky
Inovace Zprávy

Studie prokazuje vysokou úspěšnost hojení biologickými náplastmi Amnioderm

V Pardubicích se ve dnech 23.-24. 1. 2020 uskutečnil XVIII. celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány, jehož ústředním tématem byla spolupráce mezi obory starajícími se o chronické rány a defekty. Velká míra pozornosti byla zároveň věnována i vysoce specializované problematice nových materiálů a prvním zkušenostem s jejich terapeutickým využitím. V této kategorii dominují výrobky z amniové membrány, které jsou pacientům k dispozici již třetím rokem ve formě biologických náplastí. „Výsledky jsou pro pacienty opravdu povzbudivé. Vidíme zrychlení hojení, epitelizaci, granulaci a mizí bolest,“ upozorňuje Mgr. Iveta Minaříková, která stála u zrodu náplastí.

Průběžné výsledky multicentrické studie aplikace Amniodermu za prvních 12 měsíců představila na kongresu doc. Mgr. Kateřina Jirsová, Ph.D. z Banky ostatních tkání FN Motol.

Do této studie bylo přijato 15 pacientů s průměrným věkem 64,8 let s celkem 22 defekty, které se nehojily více, než 6 týdnů. Hlavním cílem bylo pozorování efektu aplikace Amniodermu ve srovnání se standardní léčbou. Průměrná doba léčby defektů před zařazením pacienta do studie byla 70 týdnů a průměrná velikost defektu před první aplikací byla 30 cm čtverečních. Výsledky potvrdily již předchozí zkušenosti: 6 pacientů (10 defektů) dosáhlo úplné zhojení, 9 defektů vykázalo pozitivní vývoj s dobrou prognózou úplného zhojení a pouze 3 defekty (2 pacienti) vykázaly nízkou tendenci k hojení (méně než 25 % defektu). Stupeň bolesti se výrazně snížil u všech pacientů po 1. až 5. týdnu aplikace. Nebyly pozorovány žádné nežádoucí účinky ani recidivy zhojených defektů.

Na kongresu, kterého se zúčastnilo 1200 hostů, cca 50 přednášejících, zaznělo více než 60 přednášek se zaměřením na dekubity, chronické rány, e-learing nebo třeba správného využití podtlakové léčby – viz program kongresu. Značná část programu byla věnována prevenci a léčbě syndromu diabetické nohy, včetně ekonomické zátěže pro zdravotnictví (na modelu chirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice). Samostatné sekce tvořily přednášky specializovaných sester, zaměřené na nehojící se rány z pohledu pacienta, význam chirurgického debridementu v podiatrii, kvalitu života pacientů s vředy diabetické nohy a další.

Rubriky
Média

Radioporadna: V léčbě jakých onemocnění se využívá pupečníková krev a placenta?

O léčbě nehojících se ran, regenerativní medicíně a perinatálních tkáních hovořila v radioporadně Českého rozhlasu Mgr. Iveta Minaříková.


Celou radioporadnu s Mgr. Ivetou Minaříkovou si můžete poslechnout v audioarchivu Českého rozhlasu:


Rubriky
Inovace Média

V Brně vyrábí léky z „odpadních“ buněk

Chronickou ránu, kterou pacient marně léčil rok a půl, zahojil přípravek z brněnského Národního centra tkání a buněk po třech týdnech. Stalo se tak díky využití speciálně upravené tkáňe placenty, přípravek Amnioderm přitom vypadá v podstatě jako náplast. „Lékař ji sterilně aplikuje, provlhčí a poté ováže. Je to jednoduché a efektivní,“ popisuje vedoucí projektu Iveta Minaříková a vedoucí výzkumu Zdeněk Kořístek dodává: „Amatérské využití ale není z legislativního hlediska možné. Stále jde o biologický materiál, byť upravený.“

Celý rozhovor si můžete přečíst v elektronickém vydání deníku E15.

 

Rubriky
Média

Chronické rány a jejich léčba pomocí amniové membrány v Dobrém ránu České televize

Hostem pořadu Dobré ráno v České televizi byl MUDr. Zdeněk Kořístek, přední lékař Národního centra tkání a buněk. Diváci se během neformálních otázek moderátorů dozvěděli co je amniová membrána, jaké má vlastnosti, jak funguje, jakým způsobem se z placenty získává, na co všechno se využívá a kdy se začala využívat při léčbě chronických ran a dále také v čem je naše metoda unikátní, jaké typy chronických ran je možné léčit a jak dlouho léčba trvá.

Podívejte se na obě části vstupů na stránkách České televize: Dobré ráno – část 1 / Dobré ráno – část 2

Rubriky
Zprávy

Národní centrum tkání a buněk na kongresu evropských tkáňových bank. Jedeme na čele pelotonu

Klíče k úspěchu, klíče k inovacím – bylo motto 27. Kongresu Evropské asociace tkáňových bank (EATB), kterého se zúčastnili i zástupci Národního centra tkání a buněk. Výroční setkání se letos uskutečnilo od 17. do 19. října ve francouzském Lille.

Smyslem kongresu je sdílení a výměna širokých zkušeností mezi zástupci evropských tkáňových bank a jejich vědeckými pracovníky. „V tomto směru jsme určitě bystře naslouchali, ale zároveň měli mnoho podnětů a zkušenosti z našich laboratoří,“ komentoval setkání Ing. Petr Koška, předseda představenstva Národního centra tkání a buněk. To zde představilo svůj vlastní program hojení chronických ran za pomocí lyofilizovaného transplantátu z lidské amniové membrány AMNIODERM, který vyvinulo, patentovalo a nyní aplikuje na českém, ale i zahraničním trhu. AMNIODERM výrazně usnadňuje a urychluje hojení, redukuje jizvení a ránu všeobecně zklidňuje a zmírňuje bolest.

Druhým tématem pak bylo představení širokého spektra služeb v oblasti transplantace kostních štěpů. Zde je bezesporu Národní centrum lídrem na českém trhu.

„Opět se potvrdilo, že Česká republika nijak nezaostává, ale naopak můžeme s hrdostí říci, že jedeme v čele pelotonu,“ dodal na závěr kongresu Petr Koška. Kongresu se zúčastnilo přibližně na 300 účastníků z Evropy, USA, ale také ze Saudské Arábie nebo z Indie.


Horní fotografie: zleva Jan Karkoška, Ludmila Kišeláková, Iveta Minaříková a Petr Koška ↑
Spodní fotografie: Představení programu hojení chronických ran za pomocí lyofilizovaného transplantátu z lidské amniové membrány AMNIODERM. ↓

Rubriky
Média Zprávy

Nový lék pomáhá hojit otevřené rány. Pochází z lidské placenty

Chomutovský deník – Až 200 tisíc lidí napříč republikou má závažné otevřené rány, které se dlouhodobě nehojí. V Ústeckém kraji jsou tisíce takových pacientů. Naděje na jejich léčbu jsou den ode dne vyšší, a to zejména díky novým léčebným postupům v regenerativní medicíně.

Nové trendy v hojení chronických a komplikovaně se hojících ran představili odborníci na nedávném semináři v Sokolově, kde se nachází jedno z pěti aplikačních center pro léčbu a hojení chronických ran v ČR. Ty se zde hojí za pomoci tzv. amniodermu, který se získává z lidské placenty u porodu.

„Pacienti s chronickými ranami se často ocitají na okraji společnosti. Jedná se o závažný sociálně ekonomický problém, kdy se kvalita života lidí s těmito obtížemi zásadně snižuje,“ řekl místní chirurg a primář Karel Balabán.

Cílí na seniory

Přípravek, který pomáhá zacelit i déle než rok otevřené rány, je určený zejména pro starší pacienty s diabetem. Pracoval na něm tým mladých brněnských vědců z Národního centra tkání a buněk. Výzkum trval pět let.

„Vyvinuli jsme speciální membránu z amniové části placenty, tzv amniodermu, která je zcela biologická, díky jedinečnému způsobu zpracování velmi účinná, ale také maximálně bezpečná a je možné ji skladovat až po dobu pěti let při pokojové teplotě. Lékařům může být k dispozici, kdykoliv budou potřebovat,“ přiblížila vedoucí výzkumu z Národního centra tkání a buněk Iveta Minaříková.

Preparát je vhodný na širší okruh poranění, takže s ním lze uzdravovat i popáleniny a další kožní zranění. V Česku přípravek používá pět aplikačních center. Ty se nacházejí v Třinci, Jihlavě, Brně, Praze a v Sokolově.

Drtivá většina pacientů se uzdraví za dobu šesti týdnů. Nový a převratný přípravek je určen pro samoplátce. Aby bylo možné léčbu poskytnout co největšímu počtu pacientů, poskytuje výrobce první aplikaci zdarma. Na základě výsledku hojení se pak pacienti sami rozhodnou, zda chtějí pokračovat dále. Každé další použití se odvíjí od velikosti a závažnosti rány. Cena se pohybuje v řádu několika tisíc korun dle velikosti rány.

Jen v květnu letošního roku tým lékařů zahojil dlouhodobé rány u 50 lidí, kteří jinde pomoc nenašli. „Amnioderm, který je součástí placenty, podporuje plod, který se vyvíjí v děloze. Po zpracování díky unikátním vlastnostem podporuje hojení chronických ran a tím zvyšuje kvalitu života našich pacientů,“ uvedla ředitelka tkáňových a buněčných produktů ze společnosti Národní centrum tkání a buněk Ludmila Kišeláková.

KRISTIÁN ŠUJAN

Rubriky
Média

Speciální přípravek podporuje hojení otevřených ran. Brněnští vědci využili vlastnosti lidské placenty

Česká televize – Nový přípravek pro hojení dlouhodobě otevřených ran vyrobili brněnští vědci z Národního centra tkání a buněk. Je určený především pro starší pacienty s diabetem, léčit se s ním dají ale i popáleniny a další poranění kůže. V České republice už přípravek používají v pěti aplikačních střediscích.

Chronická nemoc, při které se kůže neobnovuje tak, jak by měla, a rána zůstává otevřená třeba i rok. S otevřenými ránami způsobenými bércovými vředy se od svých třiceti let potýká Drahomíra Siváková. „Loni koncem dubna, začátkem června se mi noha zase otevřela. Vždycky jsem tam měla jeden defekt a tentokrát tam byly tři, které se spojily, takže z nich vznikla velká rána,“ svěřila se Siváková.

Celá reportáž na stránkách České televize.

Rubriky
Inovace Zprávy

Česká televize: Speciální přípravek podporuje hojení otevřených ran. Brněnští vědci využili vlastnosti lidské placenty

Česká televize – Nový přípravek pro hojení dlouhodobě otevřených ran vyrobili brněnští vědci z Národního centra tkání a buněk. Je určený především pro starší pacienty s diabetem, léčit se s ním dají ale i popáleniny a další poranění kůže. V České republice už přípravek používají v pěti aplikačních střediscích.

Celý článek včetně televizní reportáže

Chronická nemoc, při které se kůže neobnovuje tak, jak by měla, a rána zůstává otevřená třeba i rok. S otevřenými ránami způsobenými bércovými vředy se od svých třiceti let potýká Drahomíra Siváková. „Loni koncem dubna, začátkem června se mi noha zase otevřela. Vždycky jsem tam měla jeden defekt a tentokrát tam byly tři, které se spojily, takže z nich vznikla velká rána,“ svěřila se Siváková.

Dlouhodobě se nehojící otevřenou ránou, do které se může dostat infekce, trpěla i Vlasta Tvrdíková. „Třikrát denně jsem musela chodit na chirurgii na převazy a pořád se to nelepšilo,“ řekla. Obě pacientky proto podstoupily nový způsob léčby, se kterou přišli brněnští vědci.

Na ránu lékař přiloží speciální náplast, která podporuje regeneraci kůže. „Dal mi to tam, za deset dní jsem měla ránu uzavřenou a všechno bylo v pohodě,“ uvedla Tvrdíková.

Lékaři k výrobě přípravků využívají placentu

Na vývoji přípravku pracoval tým výzkumníků asi pět let. Vycházel ze znalostí hojivých účinků lidské placenty. Z té se ve sterilní místnosti vypreparuje takzvaná amniová membrána, kterou pak odborníci zpracují ve speciálních zařízeních. „Dochází zde k vysušování mrazem, a tím pádem pak může být výsledný produkt uchován za pokojových podmínek i několik let,“ řekla vedoucí vývojového týmu Iveta Minaříková.

„V současné době máme v České republice pět aplikačních center – v Třinci, Jihlavě, Brně, Praze a Sokolově. Většina pacientů se zhojí během šesti týdnů,“ sdělil lékař Zdeněk Kořístek. Nový přípravek pojišťovna zatím neproplácí. Jedna náplast stojí pacienta podle velikosti rány od jednoho a půl tisíce do 12 tisíc korun. První aplikaci, která působí týden, má zdarma. Potom se pacient sám rozhodne, jestli v léčbě chce pokračovat.

Během května zahojili lékaři otevřené rány padesáti pacientům. Na jižní Moravě zatím hojivé náplasti pomáhají jen ve Fakultní nemocnici v Bohunicích.

Rubriky
Zprávy

První mezinárodní setkání lékařů aplikujících Amnioderm

Nová kvalita v léčbě nehojících se ran – lékaři prezentovali své úspěchy.

Dvoudenní setkání (22. a 23. března 2018) lékařů aplikujících produkt AmnioDerm® s mezinárodní účastí se uskutečnilo ve Slovenské Sliači. Součástí programu bylo podrobné představení produktu, problematika amniové membrány, světové poznatky, zkušenosti a výsledky studií, informace o produktu a specifikace produktu, jeho indikace a využití.

V druhém bloku lékaři prezentovali svoje zkušenosti s aplikací včetně kazuistik. Všichni lékaři se shodli na nezastupitelné úloze AmnioDermu® v léčbě chronických ran. Vynikající zkušenosti prezentovali i u pacientů u kterých se dlouhodobě nedařilo ránu léčit. Rovněž byla představena pozice AmnioDerm® v komplexním wound managementu s akutní termickou a netermickou ztrátou kožního krytu.  V následující části setkání byly lékařům prezentovány odborné materiály pro lékaře a také pro pacienty trpící nehojícími se ranami.

V rámci odborné diskuze se podařilo definovat způsob a nastavení správné komunikace s pacienty tak, aby se co možná nejvíce pacientů dozvědělo  o nové možnosti podpory léčby nehojících se ran. Z diskuze vyplynuly podnětné připomínky k provozu Aplikačních center, stejně jako potřeba úpravy guidelines pro hojení ran v budoucnosti.

Setkání a výměna zkušeností tvoří nezastupitelnou součást cesty produktu od výzkumu a výroby až k pacientovi a ukazuje na  nezbytnost pravidelného setkávání na této úrovni. Příští setkání se uskuteční na podzim. O termínu budeme informovat na stránkách www.biohealingeurope.eu.

Rubriky
Média

ČTK: Vědci z Brna vyvinuli nový přípravek pro hojení chronických ran

Vědci z Brna vyvinuli nový přípravek pro hojení chronických ran.

Nový přípravek pro hojení chronických ran vznikl díky výzkumným výsledkům brněnských vědců z Národního centra tkání a buněk. Je určený hlavně pro starší pacienty s diabetem, nedokrvenýma nohama nebo proleženinami.

Tým vědců využil své zkušenosti získané při léčbě ran v očním lékařství. ČTK to dnes oznámil Michal Zahradníček, předseda správní rady společnosti Primecell Advanced Therapy.

Lék dostal název AmnioDerm, vznikl na základě patentovaného postupu, který je společný i pro další skupiny přípravků ve fázi vývoje. Podle Šárky Sekorové, vedoucí lékařky vývoje, AmnioDerm zabírá i na bércové vředy, otevřené rány a další poškození kůže, které se některým pacientům nehojí. Podporuje růst nové kůže a v ráně působí protizánětlivě, uvedla Sekorová.

Vědci při pětiletém výzkumu pracovali s perinatálními tkáněmi, což jsou nejčastěji buňky z pupečníkové krve, tkáně pupečníku a placenty. Vyvinuli způsob, jak v perinatálních tkáních i po jejich zpracování zachovat bioaktivní molekuly, především bílkoviny a peptidy, a to v jejich původní struktuře. Stávají se pak základem pro léčbu a hojení ran, zrychlují regeneraci poškozených tkání.

Vyvinutý postup zachovává strukturu tkáně, která tvoří „přirozené lešení“ pro vlastní buňky pacienta. Výzkumníci ověřili účinnost a bezpečnost přípravku, získali potřebná povolení od regulátorů, především od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Podle tiskové zprávy splnili veškeré požadavky pro vstup na evropský trh, první pacienti tak mohou léčbu získat už v následujících týdnech.

Pokračovat bude velká studie, jejíž výsledky poslouží jako podklad pro jednání s pojišťovnami. Terapii v Česku zajistí specializované Instituty pro léčbu ran. Výroba bude v biomedicínském parku 4MEDi v Ostravě.