Rubriky
Zprávy

Seminář pro zaměstnance NCTB shrnul poznatky z regenerativní medicíny

Poslechnout si nové postřehy z oboru nebo oprášit a prohloubit staré vědomosti. To vše bylo součástí třetího červencového úterý s datem 17. 7. 2018. Zaměstnancům Národního centra tkání a buněk přednášel odborný konzultant NCTB, MUDr Gabriel Pallay, CSc. Prezentaci začal vtipně, ale o to více pravdivě. V úvodu přednášky ukázal starý obraz, na kterém je ztvárněn cyklus života od narození až do smrti. Následně přidával různé variace a grafy s tím, jak cyklus života vypadá, versus jaký by ho chtěl mít každý člověk. „Věk lidí se prodlužuje. O tom nemůže být sporu. První polovinu života si lidé vytvoří základ pro druhou část. Někdo to umí lépe, jiný sklízí plody vlastní nedbalosti,“ prohlásil. A právě přístupy regenerativní medicíny mají člověku pomoci, aby zůstal v dobré kondici i ve vyšším věku – se zachováním vysoké kvality života.

Po celou dobu se probírala následující témata: regenerativní medicína, využití perinatálních tkání (tkáň pupečníku a placenta). „Perinatální tkáně lze získat pouze v momentě narození dítěte. Je to jedinečný okamžik, který se nikdy neopakuje,“ řekl MUDr Pallay. Dále pan doktor vysvětloval mechanismus účinku léčivého postupu Angiocell. Ten je určen lidem s kritickou ischemií dolních končetin, kterým hrozí amputace. „Angiocell slouží pro obnovu cévního řečiště,“ přiblížil MUDr Palllay. Stranou nezůstal ani Amnioderm, který se vyrábí jedinečným postupem z amniové membrány placenty a slouží k výraznému zlepšení hojení chronických ran. Posledním probíraným přípravkem byl NTC Chondrograft, což jsou autologní kultivované chondrocyty. Ty se používají k léčbě hlubokých defektů chrupavky kolenních kloubů.

Přednáška byla určena pro tři desítky lidí, především z řad produktových manažerů jednotlivých výrobků. Šlo také o odborné pracovníky v terénu či pracovníky informačního servisu nebo zaměstnance společnosti, kteří mají na starosti výrobu. „Akce se vydařila po všech stránkách. Samotná událost mě potěšila. Doufejme, že podobných vzdělávacích příležitostí bude více. Inspirativní byly dotazy zaměstnanců po přednášce, protože po oficiální části celkem živě diskutovali,“ uzavřela projektová manažerka z Národního centra tkání a buněk Zuzana Šalomounová.