Chomutovský deník – Až 200 tisíc lidí napříč republikou má závažné otevřené rány, které se dlouhodobě nehojí. V Ústeckém kraji jsou tisíce takových pacientů. Naděje na jejich léčbu jsou den ode dne vyšší, a to zejména díky novým léčebným postupům v regenerativní medicíně.
Nové trendy v hojení chronických a komplikovaně se hojících ran představili odborníci na nedávném semináři v Sokolově, kde se nachází jedno z pěti aplikačních center pro léčbu a hojení chronických ran v ČR. Ty se zde hojí za pomoci tzv. amniodermu, který se získává z lidské placenty u porodu.
„Pacienti s chronickými ranami se často ocitají na okraji společnosti. Jedná se o závažný sociálně ekonomický problém, kdy se kvalita života lidí s těmito obtížemi zásadně snižuje,“ řekl místní chirurg a primář Karel Balabán.
Cílí na seniory
Přípravek, který pomáhá zacelit i déle než rok otevřené rány, je určený zejména pro starší pacienty s diabetem. Pracoval na něm tým mladých brněnských vědců z Národního centra tkání a buněk. Výzkum trval pět let.
„Vyvinuli jsme speciální membránu z amniové části placenty, tzv amniodermu, která je zcela biologická, díky jedinečnému způsobu zpracování velmi účinná, ale také maximálně bezpečná a je možné ji skladovat až po dobu pěti let při pokojové teplotě. Lékařům může být k dispozici, kdykoliv budou potřebovat,“ přiblížila vedoucí výzkumu z Národního centra tkání a buněk Iveta Minaříková.
Preparát je vhodný na širší okruh poranění, takže s ním lze uzdravovat i popáleniny a další kožní zranění. V Česku přípravek používá pět aplikačních center. Ty se nacházejí v Třinci, Jihlavě, Brně, Praze a v Sokolově.
Drtivá většina pacientů se uzdraví za dobu šesti týdnů. Nový a převratný přípravek je určen pro samoplátce. Aby bylo možné léčbu poskytnout co největšímu počtu pacientů, poskytuje výrobce první aplikaci zdarma. Na základě výsledku hojení se pak pacienti sami rozhodnou, zda chtějí pokračovat dále. Každé další použití se odvíjí od velikosti a závažnosti rány. Cena se pohybuje v řádu několika tisíc korun dle velikosti rány.
Jen v květnu letošního roku tým lékařů zahojil dlouhodobé rány u 50 lidí, kteří jinde pomoc nenašli. „Amnioderm, který je součástí placenty, podporuje plod, který se vyvíjí v děloze. Po zpracování díky unikátním vlastnostem podporuje hojení chronických ran a tím zvyšuje kvalitu života našich pacientů,“ uvedla ředitelka tkáňových a buněčných produktů ze společnosti Národní centrum tkání a buněk Ludmila Kišeláková.
KRISTIÁN ŠUJAN